Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Projekty edukacyjne

Strona główna Imprezy i spotkania
Imprezy i spotkania
Sejmik Karpacki
    Już po raz kolejny  poczet sztandarowy oddziału gimnazjalnego reprezentował  szkołę na ogólnopolskim IX Sejmiku Szkół Karpackich w Nowej Rudzie, który odbywał się w dniach 20-22.09.2018 r. Sejmik odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
    Sejmik  Szkół Karpacki to ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli szkół noszących imiona bohaterów bitwy o Monte Cassino, kontynuujących tradycje Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Szkoły te współpracują w ramach Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Gośćmi honorowymi tego wydarzenia byli przedstawiciele organizacji kombatanckich z kraju i z zagranicy. Spotkanie takie to możliwość wymiany doświadczeń, poznanie historii naszych żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej oraz doświadczenie przebywania z ostatnimi już uczestnikami tamtych wydarzeń. Nasz poczet sztandarowy w składzie: Oliwia Kasztelaniec, Marta Skorupska i Gracjan Morawczyński z klasy III ag reprezentowali szkołę pod opieką p. Edwarda Bułki, dzięki wsparciu Rady Rodziców, za które gorąco dziękujemy.
     Przy okazji sejmiku odbył się  konkurs plastyczny i literacki „Przyjaźń niejedno ma imię, czyli historia Wojtka, niezwykłego żołnierza Andersa”. Wśród nagrodzonych prac znalazły się również naszych uczniów. Uroczyste wręczenie nagród będzie miało miejsce w czasie akademii z okazji Święta Niepodległości.
 
„O kobietach z przymrużeniem oka“
   7 marca w Domu Seniora przy Spóldzielni Mieszkaniowej przy ulicy KEN w Nysie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Aktorzy Szkolnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele“ ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie pod opieką pań: Doroty Woźniak i Ewy Wróblewskiej przygotowali inscenizację pt. „O kobietach z przymrużeniem oka”. Spektakl ten dedykowali wszystkim Paniom z okazji przypadającego 8 marca Dnia Kobiet.
   I tak zobaczyć mogliśmy czterech kolegów, którzy - by wyrwać się z domu - powiedzieli swoim żonom, że są na szkoleniu. A spotkali się, by ponarzekać na ciężki los... mężczyzny. Bo ich drugie połówki - choć piękne i zgrabne - w domach stają budzącymi respekt sierżantami. Przy tym zrzędzą, wiecznie wymagają (a to samochód trzeba naprawić, a to uszczelkę dokręcić), biadolą, że „nie mają, co na siebie włożyć“, mimo że szafy pełne ubrań, prawie pękają w szwach.  Koledzy dochodzą więc do wniosku, że mówił prawdę ten, kto twierdził, że kobieta może uczynić milionerem jedynie miliardera. Kobiety to także mistrzynie sportów: koszykówki - gdy w sklepie wrzucają towary do kosza czy siatkówki - bo 24 godziny na dobę spędzają w czułych objęciach z siatkami. Mimo wszystko kompani dochodzą do wniosku, że kobiety są im potrzebne, a bez nich byłoby nudno na świecie. Dlatego jeden z nich zaśpiewał znany szlagier „Baby, ach te baby“.        
   Mimo nieco zgryźliwych uwag młodych panów, inscenizacja bardzo się podobała licznie zgromadzonej publiczności. Owacjami nagrodzili aktorów, wokalistów, a także dziewczęta z zespołu „Szok“ pod opieką pani Beaty Ciastoń, które zatańczyły do melodii znanych przebojów. Młodzi ludzie złożyli wszytkim Paniom serdeczne życzenia: pasma nieustających sukcesów, zdrowia, dobrego samopoczucia i wielu powodów do uśmiechu. Aby Panie znalazły zawsze czas dla siebie, a  Dzień Kobiet był nie tylko w marcu. Uroczystość zakończyły wspólne śpiewane piosenki: „Sokoły“, „Gdybym miał gitarę“ czy „Przybyli ułani pod okienko“.
    To kolejne, po Dniu Babci i Dziadka, spotkanie zorganizowane przez młodzież z „Dziesiątki“ dla nyskich Seniorów. Kolejne i - na pewno! - nie ostatnie. Bo młodzi aktorzy mają mnóstwo wspaniałych pomysłów a jeszcze więcej dobrych chęci.
 
   
 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Co to są idiomy? Czym charakteryzują się związki frazeologiczne?
Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczył uczniom naszej szkoły obchodzony 22 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Na przerwach można było uczestniczyć w  konkursach i quizach, dających okazję nie tylko do zweryfikowania swojej wiedzy z zakresu poprawności językowej i znajomości zasad ortografii, ale też poznania bogactwa polskich przysłów i powiedzeń.
Wszystkie konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem uczniów, a każdy z uczestników otrzymał słodką nagrodę.
Imprezę przygotowały i przeprowadziły pani Agata Lisik i pani Aleksandra Podolska.
 
   
 
Dzień Babci i Dziadka
   W dniu 2 lutego 2018 r. członkowie Szkolnego Zespołu Artystycznego „Przyjaciele” przy Szkole Podstawowej nr 10 z oddziałami integracyjnymi w Nysie pod opieką nauczycielek - pań Doroty Woźniak i Ewy Wróblewskiej zaprosili nyskich Seniorów na wieczór wspomnień. Chcieli w ten sposób uczcić niedawne święto - Dzień Babci i Dziadka. W gościnnych murach CKZUiZ w Nysie - tu organizatorzy składają serdeczne podziękowania p. Henrykowi Mamali za nieodpłatne udostępnienie pięknej auli - uczniowie zaprezentowali program słowno - muzyczny pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. Młodzi ludzie w humorystyczny sposób zaprezentowali scenki z życia małżonków. Licznie zebrani goście z nyskich Klubów Seniora, a także dziadkowie młodych aktorów, mieli okazję wysłuchać, przypomnieć sobie, a także wspólnie zaśpiewać piosenki z lat swojej młodości: „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Już taki jestem zimny drań”, „A ja nie chcę czekolady”, „Niedziela będzie dla nas” i wiele innych. Na scenie zatańczyły zespoły „Elfy”, „Mini Tango” i „Szok” pod opieką pani Beaty Ciastoń. Całości dopełniły z serca płynące życzenia i gorące podziękowania: za miłość, za serce, za trud włożony w wychowanie. Po części artystycznej Gości  zaproszono  na słodki poczęstunek przygotowany przez uczniów.
   Niejednej babci i dziadkowi zakręciła się w oku łezka wzruszenia, ale szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania.
 
   
   
   

 
Przedstawienie Jasełka „Jeden–zero dla Nieba”
Przed Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie klasy 7d oraz 3cg, wystawili w naszej szkole przedstawienie Jasełka zatytułowane „ Jeden – zero dla Nieba”.  
Aktorzy odegrali swoje role aż trzykrotnie, aby jak najwięcej uczniów klas podstawowych i gimnazjalnych oraz zaproszeni goście - emerytowani nauczyciele, mogli obejrzeć dwie narady – anielską i diabelską, które poprzedziły narodzenie Jezusa w Betlejem.
Świąteczny charakter spotkania pięknie podkreśliła szkolna schola, śpiewając kolędy i pastorałki.
Przedstawienie przygotowały nauczycielki religii: p. Renata Bielec-Klara, p. Maria Januszewska-Aleksandrowicz oraz p. Anita Warzecha-Trzęsimiech.
 
   
   
 
Występy zespołu "SZOK" podczas uroczystego otwarcia Hali Sportowej NYSA
Występy zespołu "SZOK" ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie podczas uroczystego otwarcia Hali Sportowej NYSA i meczu piłki siatkowej mężczyzn, drużyny: "STAL NYSA" kontra drużyna "GWIAZD".
 
"Get the Flash Player" "to see this gallery."
 
 
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości
   Od 13 listopada 2017r. nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskim programie OTWARTA FIRMA.  Z inicjatywy Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, w dniach 13-19 listopada 2017 roku, w Polsce realizowany był dziesiąty jubileuszowy Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, obchodzony jednocześnie w 160 krajach świata. Pomysłodawcami Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości są: były premier Wielkiej Brytanii, Gordon Brown, brytyjska rządowo - biznesowa organizacja Make Your Mark oraz amerykańska Fundacja Kauffmana.
   Celem Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości jest stworzenie środowiska społecznego, które aktywnie wspiera przedsiębiorcze postawy i inicjatywy młodych ludzi.
   W ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości  w naszej szkole odbyło się szereg spotkań z nyskimi przedsiębiorcami. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli m.in. ZAKŁAD FRYZJERSKI  „MONIKA”, PRYWATNA SZKOŁA MUZYKI ROZRYWKOWEJ, KREATORNIA - GLOSSARIUM, POWIATOWY URZĄD PRACY, MŁODZIEŻOWE CENTRUM KARIERY, BANK BGŻ BNP PARIBAS S.A. ODDZIAŁ W NYSIE, STOWARZYSZENIE EDUKACYJNE NISSA. Wszystkim naszym Gościom serdecznie dziękujemy za wizytę i podzielenie się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem.
   Młodzież naszej szkoły mogła dowiedzieć się m.in. jak założyć własną działalność gospodarczą, gdzie szukać wsparcia, pomysłu, jak wykorzystać swoje umiejętności i zdolności w przyszłej pracy zawodowej.
   Za organizację zadań w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości odpowiedzialne były: p. E. Chojecka - opiekun Szkolnego Klubu Przedsiębiorczości oraz p. Anna Śliwińska – doradca zawodowy.
 
 
 
Muzealne potyczki
   Powiatowe Muzeum w Nysie w tym roku obchodzi Jubileusz 120-lecia swojej działalności. Z tej okazji dla uczniów w wieku 13-17 lat zorganizowany został turniej wiedzy na temat historii powstania tej placówki, jej zbiorów oraz Pałacu Biskupiego. Formuła turnieju „Muzealne historie” została opracowana w taki sposób, by stanowił on rozrywkę dla młodych ludzi, został zrealizowany z przymrużeniem oka i uśmiechem na twarzach, jednocześnie rozwijając ich wiedzę na temat „małej ojczyzny” i zainteresowania historią miejsca, w którym mieszkają.
   W pierwszym etapie konkursu,tj. 19.10.2017 r., naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas gimnazjalnych, tj.: Weronika Malara, Patrycja Wróblewska z kl.3B oraz Tomasz Kufieta z kl.3M. Uczniów przygotowywała p. Edyta Folmering.
Do następnego etapu konkursu dostała się Weronika Malara.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a za Weronikę trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
 
 
   Dnia 7 lutego 2017r. w bibliotece szkolnej odbyo si spotkanie autorskie z nysk poetk Pani Alfred Helen Nowak. Uczestnikami byli uczniowie klasy II m z wychowawc Pani Elbiet Grzask, czonkowie Szkolnego Klubu Literackiego oraz nauczyciele Pani Joanna Nowak i Pani Marzena Bargiel. Pani Alfreda Nowak opowiadaa o pocztkach swojej twrczoci poetyckiej, zaprezentowaa te niezwykle bogaty dorobek poetycki. Tym razem ? a byo to ju nasze drugie spotkanie ? w swojej twrczoci nawizaa do zbliajcych si Walentynek oraz podja bardzo wany temat zwizany z ochron rodowiska. Zachcaa take uczestnikw spotkania do publikacji wasnych utworw, udzielaa cennych porad literackich. Spotkanie przebiego w bardzo miej atmosferze. Niewtpliwie bya to nietypowa i bardzo pouczajca lekcja jzyka polskiego, ktra uwiadomia modym ludziom, i tak naprawd natchnienia naley szuka w sobie samym. Trzeba wyruszy w podr w gb siebie , bo tylko tam jest prawdziwe rdo inspiracji. Pani Alfreda Nowak zapowiedziaa na wiosn promocj swojego najnowszego tomiku w naszej szkole. Jej wczeniejszy tomik ?Spacer z poezj? te zosta po raz pierwszy zaprezentowany w maju 2016r. w Gimnazjum nr 2 (z czego jestemy bardzo dumni).
 
 
 
 
   21 grudnia uczniowie klasy 2b  uczestniczyli w spotkaniu z modymi przedsibiorcami: Pani Agat Jenesky i Pani Katarzyn Fudalej?Walu. Pani Agata Jenesky prowadzi firm ?Tuli Tuli? zajmujc si projektowaniem i szyciem akcesoriw tekstylnych dla dzieci i niemowlt. ?Imaginarium? to zakad fotograficzny Pani Katarzyny Fudalej-Walu. Pani Kasia specjalizuje si w fotografowaniu dzieci, fotografii lubnej i plenerowej. Spotkanie odbyo si w ramach Tygodnia Przedsibiorczoci. Tydzie Przedsibiorczoci to midzynarodowy projekt promujcy wiadomy rozwj, aktywn postaw wobec ycia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Jest organizowany od 2008 roku, w 160 krajach wiata.
   Gocie zaproszeni na spotkanie opowiadali o swoich firmach, zakadaniu i rozwijaniu wasnej dziaalnoci gospodarczej, problemach jakie s zwizane z prowadzeniem wasnego biznesu. Panie zwrciy uwag na to, jak du rol w wyborze tego czym zajmuj si zawodowo odegray ich zainteresowania i zdolnoci.
   Zapraszamy do odwiedzenia profili naszych goci: Imaginarium ? Fotografia| Facebook (Katarzyna Fudalej-Walu), Tuli Tuli|Facebook (Agata Jenesky).
 
 
   Dnia 16 grudnia 2016r. w bibliotece szkolnej odby si kolejny poetycki wieczorek mionikw literatury piknej. Tym razem okazj byo nadchodzce maymi krokami wito Boego Narodzenia. Uczestnicy spotkania zaprezentowali tym razem  witeczno - zimow twrczo ulubionych twrcw. Po zakoczonej prezentacji uczniowie - otuleni atmosfer poezji - zajli miejsca przy stole, gdzie czekaa na nich inna poezja, poezja smaku? rozmaite sodkoci przygotowane przez koordynatorki Szkolnego Programu Czytelniczego, Pani Joann Nowak i Pani Marzen Bargiel. Kolejne spotkanie pene liryki, ciepa i wzruszenia zaplanowano na luty - tym razem motywem przewodnim bdzie mio.
 
   W dniu 09.12.2016r. poczet sztandarowy naszej szkoy pod opiek pa Ewy Chojeckiej i Doroty Woniak uczestniczy w obchodach 75.rocznicy bitwy o Tobruk w Warszawie. Uroczystoci rozpocza Msza w. w intencji polegych oraz yjcych onierzy Samodzielnej Brygady Strzelcw Karpackich w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Nastpnie delegacja zoya wizank kwiatw na pycie Grobu Nieznanego onierza.
   W czasie spotkania okolicznociowego w Belwederze pani Ewa Chojecka przedstawia projekt ?Chcemy pamita? dotyczcy modernizacji szkolnej Izby Tradycji. Modzie pod opiek nauczycielek zwiedzia take stolic. Uczniowie zobaczyli Barbakan, Zamek Krlewski i kolumn Zygmunta.
   Wyjazd naszej delegacji sfinansowany zosta z budetu Rady Rodzicw Gimnazjum nr 2 im. Karpatczykw w Nysie.
 
     
   
   
 
 
Dziennikarstwo to nie jest atwy zawd, a zebranie materiau prasowego i przygotowanie go  do druku wymaga rwnie solidnej wiedzy. Mogli si o tym przekona uczniowie klasy III c podczas spotkania z dziennikarzem lokalnej gazety, ktre odbyo si w naszej szkole 18 listopada z inicjatywy koordynatorw Szkolnego Programu Czytelniczego Pani Joanny Nowak i Marzeny Bargiel oraz opiekuna Szkolnego Koa przedsibiorczoci Pani Ewy Chojeckiej. Pan Fabian Miszkiel - dziennikarz ?Faktw Nyskich? przeprowadzi krtkie warsztaty dziennikarskie, podczas ktrych przybliy uczniom okolicznoci tworzenia gazety, czyli pokaza drog, jaka prowadzi od pomysu na artykuy do ukazania si go w formie owej gazety. W drugiej czci spotkania gimnazjalici w bibliotece szkolnej projektowali pierwsze strony ulubionych czasopism. Niewtpliwie bya to bardzo pouczajca lekcja. Niektrzy uczniowie zaczli zastanawia si po zakoczonym spotkaniu, czy nie zwiza swej przyszoci z dziennikarstwem prasowym.
 
 
 
W zwizku z przypadajc w 2016 roku 90. rocznic urodzin pisarki  Wandy Pawlik i 20. rocznic mierci poety Jerzego Kozarzewskiego rok 2016 ogoszono w naszym miecie Rokiem Wandy Pawlik i Jerzego Kozarzewskiego. Z tej okazji uczniowie klasy IIIe pod opiek Pani Marzeny Bargiel i Pani Joanny Nowak udali  si 18 listopada  do Bastionu w. Jadwigi na niezwykle interesujcy wykad pt. ?ladami Wandy Pawlik?, w ktrym uczestniczya modzie z nyskich gimnazjw i szk rednich. Prelekcj na temat ycia i twrczoci  Wandy Pawlik wygosia Pani Grayna Zdanowicz a Fundacji Nasza Nysa. Uzupenieniem prelekcji byy wspomnienia Anny Pileckiej, crki pisarki. Po wykadzie podsumowano IX edycj Konkursu Literackiego ?Nyska Lilia Literacka?, a pniej wyruszono z przewodnikiem na krtki spacer ladami Wandy Pawlik.
 
Poetyckie Zaduszki w bibliotece szkolnej
   W pitkowe popoudnie 28 padziernika w bibliotece szkolnej odbyo si niecodzienne spotkanie czonkw Szkolnego Koa Poetyckiego. Byy to Poetyckie Zaduszki zorganizowane przez Pani Joann Nowak i Pani Marzen Bargiel. Spotkanie to wprowadzio wszystkich w nastrj refleksji, zadumy nad mijajcym czasem i nieodwracalnymi wyrokami losu, ktre pomagaj "zatrzyma si" na chwil w pogoni codziennych obowizkw i zastanowi si nad sensem istnienia, dotrze w gb wasnych, skrywanych myli, przey chwile skupienia i skierowa myli ku nieobecnym bliskim i tym, ktrych nie znalimy, ku nieobecnym poetom. Tegoroczne Poetyckie Zaduszki powicone zostay ulubionym nieyjcym artystom. Recytowano wic wiersze Marii Pawlikowskiej?Jasnorzewskiej, Kazimierza Przerwy?Tetmajera oraz Konstantego Ildefonsa Gaczyskiego. Przypomniano te sylwetki znanych ludzi, ktrzy odeszli w tym roku od nas. Zaduszkowe spotkanie przybliyo nam atmosfer i nastrj nadchodzcego wita oraz skonio do wielu przemyle na temat przemijania.
 
 
« pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia »

Strona 1 z 9


Copyright by Janusz Zaczek (2010)

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeżeli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. .

EU Cookie Directive Module Information